Trichoskopia

Czym jest trichoskopia

Trichoskopia to badanie diagnostyczne, które polega na dokładnym oglądaniu włosów i skóry głowy przy użyciu specjalnego urządzenia nazywanego dermatoskopem. Umożliwia ono badanie skóry i włosów z dużą precyzją, nawet w 100-krotnym powiększeniu.
Trichoskopia jest często wykorzystywana w diagnostyce chorób skóry i włosów, takich jak łysienie, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy, nadmierne wypadanie włosów. W trichoskopii oceniane są różne cechy włosów i skóry, takie jak grubość i struktura włosa, rozmieszczenie mieszków włosowych, naczynia krwionośne, łuskowate plamy oraz zmiany pigmentacyjne.
Trichoskopia pomaga w zdiagnozowaniu chorób skóry i włosów oraz wyborze odpowiedniego leczenia. Ponadto, dzięki trichoskopii można precyzyjnie monitorować postęp leczenia i oceniać jego skuteczność.

Jak przebiega badanie trichoskopowe

Badanie trichoskopowe jest całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga pobierania żadnych próbek, ani golenia skóry głowy.

1Przygotowanie do badania

Ważne jest, alby na ok. 2-3 dni przed badaniem zrezygnować z mycia włosów i korzystania z olejków lub lakierów. Po przycinaniu włosów oraz farbowaniu należy odczekać około 2 tygodnie, zanim wykona się badanie.

2Przeprowadzenie badania

Lekarz przeprowadza badanie trichoskopowe, przykładając dermatoskop do skóry głowy i przesuwając go po powierzchni.

3Analiza wyników

Po zakończeniu badania, trycholog analizuje wyniki. Na podstawie wyników stawia diagnozę i proponuje odpowiednie leczenie.

Efekty przed i po

ZOBACZ WSZYSTKIE