Dolegliwości

Łamliwe włosy

Łamliwe włosy mogą być frustrującym problemem, ale istnieją sposoby, aby zapobiegać ich łamaniu się i poprawić ich kondycję. Regularna pielęgnacja, odpowiednia dieta, ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, unikanie obciążających fryzur i stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji to ważne kroki w zapobieganiu łamliwym włosom.

Dlaczego włosy się łamią – przyczyny łamliwych włosów

Włosy stają się suche, gdy tracą naturalną lipidową powłokę, co powoduje otwarcie łusek i utratę wilgoci. W efekcie są bardziej podatne na uszkodzenia, mogą się łamać i nadmiernie wypadać. Włosy kręcone są zazwyczaj bardziej podatne na uszkodzenia, ponieważ naturalnie mają mniejszą ilość lipidów.

W przypadku zarówno krótkich, jak i długich pasm, jednym z głównych czynników, które powodują łamanie się włosów, są czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja na wysokie temperatury, tapirowanie, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Inwazyjne, chemiczne zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja czy częste farbowanie, również wpływają negatywnie na kondycję włosów.

Czynniki wewnętrzne, które odgrywają ważną rolę w procesie łamliwości włosów to przede wszystkim niewłaściwa dieta, która nie dostarcza organizmowi wystarczającej ilości cennych witamin i pierwiastków, takich jak cynk, miedź, krzem, biotyna, witamina A, E oraz witaminy z grupy B. Innymi czynnikami wewnętrznymi, które wpływają na kondycję włosów, są stres, niedostateczne nawodnienie organizmu, a także wahania poziomu hormonów.

Najczęstsze przyczyny łamliwych włosów to:

  • zbyt częste mycie włosów i zbyt gorąca temperatura wody
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych
  • częste zabiegi z wykorzystaniem wysokiej temperatury – suszenie, prostowanie, kręcenie
  • zabiegi chemiczne – farbowanie i rozjaśnianie włosów
  • częste wizyty w saunie, na basenie, kąpiele w morzu
  • picie zbyt małej ilości wody
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta
  • częste sięganie po używki jak alkohol i papierosy
  • przewlekły stres
  • choroby skóry
  • zaburzenia hormonalne

Jak dbać o suche, łamliwe włosy?

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ważne jest, aby codziennie pić ok. 2 litrów wody, zależnie od masy ciała. Twoja dieta powinna zawierać zdrowe tłuszcze roślinne i nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomogą w regeneracji włosów.

Należy unikać zabiegów stylizacyjnych i farbowania włosów. Pielęgnacja powinna skupiać się na nawilżeniu, dlatego warto zrezygnować z używania produktów do stylizacji, takich jak żele czy gumy.

Mycie włosów powinno odbywać się w letniej wodzie, a nadmiar wody należy usuwać przez delikatne dociskanie ręcznika, a nie intensywne pocieranie włosów. Po każdym myciu warto użyć odżywki, a co najmniej 2 razy w tygodniu – nawilżającej maski do włosów.

Jaki zabieg Ci pomoże

KONSTULTACJA ON-LINE