Dolegliwości

Łuszczyca

Łuszczyca skóry głowy to genetyczna choroba, która dotyka tylko 3% ludzi na całym świecie. Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na łuszczycę skóry głowy, istnieje około 30% szans, że Ty również zostaniesz dotknięty tym schorzeniem. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić od innych ludzi. 

Jakie są przyczyny łuszczycy skóry głowy

Przyczyny łuszczycy skóry głowy są złożone i nie są w pełni zrozumiałe. Jednym z czynników ryzyka jest dziedziczność, ponieważ choroba ta często występuje w rodzinach. Choroba ta jest spowodowana również zaburzeniami w obrębie układu odpornościowego. Wpływ na rozwój choroby mają również czynniki środowiskowe, takie jak urazy, szczepienia, infekcje wirusowe i bakteryjne, alkohol, stres, a także niektóre leki.

Objawy łuszczycy skóry głowy

Objawy łuszczycy skóry głowy są zwykle łatwe do zauważenia. Skóra staje się czerwona, pokryta łuskami, a pod nimi znajduje się biała skóra. Łuski mogą być suche lub tłuste, a skóra może być swędząca i bolesna. W cięższych przypadkach mogą pojawić się plamy łuszczycowe, a skóra może pękać i krwawić.

  • łuskowate, zaczerwienione plamy na skórze
  • srebrno-białe płaty skóry
  • pieczenie i ból
  • wypadanie włosów

Metody leczenia łuszczycy

Ponieważ łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawrotową, podstawowym podejściem w jej leczeniu jest zwalczanie objawów. Wszelkie terapie skupiają się na łagodnym, ale skutecznym usunięciu łusek.

Leczenie łuszczycy ma na celu:

  • przerwanie cyklu, który powoduje nadmierną produkcję komórek skóry, co prowadzi do stanu zapalnego
  • usunięcie łusek i wygładzenie skóry
  • przywrócenie właściwego poziomu nawilżenia skóry

Jak można złagodzić objawy łuszczycy?

W leczeniu łuszczycy ważne jest systematyczne utrzymanie higieny i pielęgnacja skóry, co w przypadku łuszczycy skóry głowy może wymagać częstego mycia głowy. Poprawę stanu skóry może przynieść również kontrolowana ekspozycja skóry na niewielkie ilości światła słonecznego oraz kąpiele solankowe. Stan zapalny skóry może nasilić spożywanie alkoholu, słodyczy i ostrych przypraw.

Jaki zabieg Ci pomoże

KONSTULTACJA ON-LINE