Łuszczyca skóry głowy to genetyczna choroba, która dotyka tylko 3% ludzi na całym świecie. Jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na łuszczycę skóry głowy, istnieje około 30% szans, że Ty również zostaniesz dotknięty tym schorzeniem. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić od innych ludzi.
Przyczyny łuszczycy skóry głowy są złożone i nie są w pełni zrozumiałe. Jednym z czynników ryzyka jest dziedziczność, ponieważ choroba ta często występuje w rodzinach. Choroba ta jest spowodowana również zaburzeniami w obrębie układu odpornościowego. Wpływ na rozwój choroby mają również czynniki środowiskowe, takie jak urazy, szczepienia, infekcje wirusowe i bakteryjne, alkohol, stres, a także niektóre leki.
Objawy łuszczycy skóry głowy są zwykle łatwe do zauważenia. Skóra staje się czerwona, pokryta łuskami, a pod nimi znajduje się biała skóra. Łuski mogą być suche lub tłuste, a skóra może być swędząca i bolesna. W cięższych przypadkach mogą pojawić się plamy łuszczycowe, a skóra może pękać i krwawić.
Ponieważ łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawrotową, podstawowym podejściem w jej leczeniu jest zwalczanie objawów. Wszelkie terapie skupiają się na łagodnym, ale skutecznym usunięciu łusek.
W leczeniu łuszczycy ważne jest systematyczne utrzymanie higieny i pielęgnacja skóry, co w przypadku łuszczycy skóry głowy może wymagać częstego mycia głowy. Poprawę stanu skóry może przynieść również kontrolowana ekspozycja skóry na niewielkie ilości światła słonecznego oraz kąpiele solankowe. Stan zapalny skóry może nasilić spożywanie alkoholu, słodyczy i ostrych przypraw.