Dolegliwości

Wypadanie włosów

Leczenie wypadania włosów powinno rozpocząć się od ustalenia przyczyny problemu. Następnie, kluczowym krokiem jest dobór odpowiedniego leczenia, które stymuluje wzrost nowych włosów oraz wzmacnia i odżywia skórę głowy. Jeśli nie wiesz, dlaczego Twoje włosy nadmiernie, wypadają umów się na wizytę do trychologa, który precyzyjnie określi przyczynę problemu.

Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów?

  1. Genetyka: Wypadanie włosów może być dziedziczone z pokolenia na pokolenie.
  2. Zmiany hormonalne: Hormony mogą odgrywać istotną rolę w wypadaniu włosów. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża, menopauza lub zaburzenia tarczycy, mogą wpływać na cykl wzrostu włosów i prowadzić do ich wypadania.
  3. Złe nawyki żywieniowe: Dieta pełna tłustych, wysokoprzetworzonych pokarmów i uboga w niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i białko, może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania.
  4. Stres: Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry i włosów. Może powodować osłabienie cebulek włosowych i prowadzić do ich wypadania.
  5. Choroby i infekcje: Pewne choroby skóry, takie jak łuszczyca czy zakażenia skóry głowy, mogą powodować wypadanie włosów. Podobnie jak choroby ogólnoustrojowe, takie jak niedoczynność tarczycy czy anemia.

Kiedy zacząć się martwic wypadaniem włosów?

Normalna” utrata włosów oznacza, że około 90 do 95% naszych włosów na zdrowej skórze głowy znajduje się w fazie wzrostu, podczas gdy pozostałe są w fazie spoczynku i wypadają. Średnia liczba wypadających włosów w ciągu jednego dnia wynosi od 50 do 100, co często można zauważyć na szczotce lub grzebieniu. Takie ilości nie są powodem do niepokoju. Jednak, jeśli zauważysz, że na poduszce zostaje duża ilość włosów lub znajdujesz garść włosów w wannie, może to już sugerować nadmierne wypadanie włosów.

Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się nagle i może być związane z różnymi czynnikami, takimi jak niedobór żelaza, problemy z tarczycą, zaburzenia hormonalne lub skutki uboczne niektórych leków. W takim przypadku nie warto czekać ani zgadywać, co mogło się stać. Im szybciej skonsultujesz się ze specjalistą, który oceni przyczynę nadmiernej utraty włosów, tym lepiej. Wczesne podjęcie leczenia może zahamować proces wypadania włosów i przyspieszyć ich odrost.

Wśród wskazań do leczenia wypadania włosów można zaliczyć:

  • widoczne przerzedzenie włosów,
  • obecność łysych placków na głowie
  • zakola
  • stopniowe przesuwanie się linii włosów
  • utrata powyżej 100 włosów dziennie
  • łojotok
  • słabe, łamliwe włosy

Pierwszy krok – wizyta u trychologa i badanie trichoskopowe

W leczeniu wypadania włosów kluczowe największe znaczenie ma szybkość reakcji oraz dokładna diagnostyka. W tym celu wykorzystuje się trichoskopię, która pozwala na szczegółowe badanie skóry głowy nawet w 100-krotnym powiększeniu. Badanie wykonuje trycholog, jest ono szybkie i bezbolesne. Nie wymaga ono pobierania próbek włosów, ani golenia skóry głowy. Trycholog podczas badania określa stan skóry głowy oraz przyczynę ich wypadania. Dodatkowo, ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w celu ustalenia i ustalenie, czy przyczyną wypadania włosów są czynniki genetyczne, niedobory składników odżywczych w diecie czy nadmierny stres. Dokładna diagnoza pozwala na dobranie odpowiedniej terapii, która skutecznie poprawi kondycję skóry głowy i zahamuje wypadanie włosów.

Jaki zabieg Ci pomoże

KONSTULTACJA ON-LINE